Homo Homo
275
BLOG

Przepływ prądu po rurce – opis eksperymentu cz.2

Homo Homo Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Przedmiotem eksperymentu było ustalenie sposobu przepływu prądu po rurce.

W tym celu wykonano kilka wariantów pomiarów, które pokazano na odpowiednich ilustracjach (Rys.6 i Rys.7).

W eksperymencie pokazanym na Rys.6 wykorzystano, jako część obwodu elektrycznego, rurkę miedzianą z odkrytymi końcami.

Wariant A

Na oba końce rurki założono klemy, a więc fazę podano na zewnętrzną stronę rurki i dalej od drugiej klemy do żarówki. Gdy zamknięto obwód żarówka świeciła.

Wariant B

W tym wariancie odłączono od klemy przewód odprowadzający fazę z rurki do żarówki, jego odizolowaną końcówkę zagięto pod kątem 90 stopni i włożono do rurki. Gdy końcówka nie dotykała ścianki wewnątrz rurki, żarówka nie świeciła się. Jednak, gdy odizolowanym przewodem dotknąłem wewnętrznej ścianki rurki, żarówka zaświeciła tak, jak w wariancie A.

Nie musiałem wcale ruszać przewodem wewnątrz rurki!

Dlaczego zwracam na to uwagę?

Proszę przyjrzeć się fotografii ilustrującej ten tekst (Fot.1 Stykowe połączenie przewodów). Oficjalna fizyka twierdzi, że nośnikiem prądu elektrycznygo są elektrony i dziury, a sam prąd jest falą elektromagnetyczną, czyli przemiennym, elektrycznym i prostopadłym do niego magnetycznym zaburzeniem ośrodka.

Dziwnym przypadkiem, zaburzenie elektryczne rozchodzi się wewnątrz przewodnika, a zaburzenie magnetyczne na zewnątrz, koliście, prostopadle do przewodnika (Rys.2a Linie dookoła przewodnika z prądem).

Jeżeli "pole magnetyczne" ma niby kształt oderwanych od siebie kół, to jaki kształt ma "pole elektryczne"? Pytanie kieruję oczywiście do fanatyków wierzących w nauki Maxwella.

Elektrony jednego przewodu (rurki) nie mają bezpośredniego kontaktu z elektronami drugiego przewodu. A więc tym, co napędza elektrony w przewodniku odprowadzającym prąd z rurki i przekazującym go do żarówki musiałoby być "pole magnetyczne" pierwszego przewodnika (rurki), ale ono jest równoległe do tego drugiego przewodnika.

Jeśli ono jest równoległe, to prostopadłe powinno być "pole elektryczne", a to przeczy całej elektronowo-dziurowej teorii prądu. Nie ma takiego prądu, nie ma zależności temperatury od pola przekroju przewodnika!

Zajmijmy się teraz eksperymentem pokazanym na Rys.7

Rurkę wykorzystaną w opisanym powyżej eksperymencie (pokazanym na Rys.6) zaślepiono przylutowanymi denkami wykonanymi z tego samego materiału, co i sama rurka.

Wariant A

Przewody, doprowadzający i odprowadzający prąd do rurki, podłączono do ścianek zaślepiających rurkę. Po zamknięciu obwodu żarówka świeci.

Wariant B

W rurce wykonano otwór i w niego wstawiono izolator, przez który przepuszczono przewód z odizolowaną końcówką, która dotyka wewnętrznej ścianki rurki. Dookoła izolatora przyklejono do zewnętrznej ścianki rurki przyklejono klejem epoksydowym gumowy krążek  Sposób wykonania tego detalu pokazano na Rys.8.

Zamykamy obwód i ... czekamy, aż wybitne "elektryki" (karol123, Tumański, cyborg59) opublikują linki do prac opisujących rezultaty takiego eksperymentu.

Tak po cichu, powiem wam, że ... żarówka nie zaświeciła się. Domyślacie się co to oznacza?

Twierdzenie Maxwella o tym, że prąd i światło to fala elektromagnetyczna można włożyć między bajki!!!

I jeszcze jedno: elektrony i dziury nie są nośnikami prądu.

P.S.: Zadano mi dzisiaj kilka pytań na które odpowiem od ręki:

#Jaka jest zaleznosc temperatury przewodnika od powierzchni jego przekroju?#

Nie ma żadnej zależności. Niemniej, im większa powierzchnia przekroju przewodnika, tym łatwiej odprowadzić ciepło z miejsca jego wydzielania się i rozprowadzenie w objętości przewodnika. Wniosek jest jednoznaczny – nie ma zależności, jest proporcjonalność.

#Od jakich parametrow geometrycznych przewodnika zalezy jego temperatura.#

Nie ma takiej zależności. Może być tylko proporcjonalność.

#jesli zalozeniem jest , ze prad tak w rurce jak i w precie jest taki sam to czy wg ciebie energia wytracana w obu tych przewodnikach jest taka sama czy tez nie i gdzie jest wieksza- w rurce czy w precie?#

Odpowiem cytatem: "jesli formulujesz tezy to na tobie ciazy ten obowiazek"

Weź się do roboty i napisz tekst o stratach energii w przewodnikach, definiując oczywiście samo pojęcie STRATA ENERGII W PRZEWODNIKU.

Zobacz galerię zdjęć:

Homo
O mnie Homo

"Buduję mosty". Przyroda moimi oczyma.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie