Ruch uporządkowany
Ruch uporządkowany
Homo Homo
180
BLOG

O "elektryczności" Wszechświata.

Homo Homo Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Już starożytni Grecy, Egipcjaniem i Arabowie, o Chińczykach nie wspominając, znali, że Wszechświat jest "elektryczny", czyli ... bursztynowy [od greckiego:electron - bursztyn].

26 wieków temu filozof i matematyk Tales z Miletu spostrzegł, że potarty suknem bursztyn przyciąga drobne lekkie ciała, jak np. drobne wiórki.

Minęły wieki, przeminęły pokolenia.

Wydawałoby się, że ludzkość coraz lepiej powinna znać budowę materii i prawa rządzące oddziaływaniami pomiędzy jej składnikami, dzięki czemu precyzyjnie nazywać rzeczy swoimi imionami, ale wystarczy poczytać dyskusje między fundamentalistami (wyznawcami prawd głoszonych w j. angielskim, albo niemieckim) i miernotami (wyznawcami prawd głoszonych przez oficjalną fizykę i jej tuby propagandowe, czyli wydawnictwa z listy kalifornijskiej), żeby zorientować się, że i jedni i drudzy siedzą w głębokich dołkac i dla swojego konserwatywnego wygodnictwa nie mają zamiaru z nich wyłazić.

A diabeł jak zwykle kryje się w językowej wieży Babel i ... chichocze z mudaków.

Poniżej cytuję kilka definicji związanych z elektrycznością, zaczerpniętych z Wikipedii:

1. Elektryczność – ogólna nazwa zjawisk związanych z oddziaływaniem ciał mających ładunek elektryczny (na przykład elektronów i protonów) oraz z przepływem tych ładunków (prądem elektrycznym). W fizyce elektryczność obejmuje elektrostatykę, elektrodynamikę i prąd elektryczny. Można wyróżnić elektryczność naturalną, np. atmosferyczną oraz elektryczność związaną z techniką.

2. Electricity is the set of physical phenomena associated with the presence and flow of electric charge.Electricity gives a wide variety of well-known effects, such as lightning, static electricity, electromagnetic induction andelectric current. In addition, electricity permits the creation and reception of electromagnetic radiation such as radio waves.

3. Prąd elektryczny -uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

4. Prąd elektryczny - ruch cząstek obdarzonych ładunkiem, zwanych nośnikami ładunku.

5. Elektryczność statyczna - jest to zespół zjawisk towarzyszących pojawieniu się niezrównoważonego ładunku elektrycznego na materiałach o małej przewodności elektrycznej (dielektrykach, materiałach izolacyjnych) lub na odizolowanych od Ziemi obiektach przewodzących (np. ciele człowieka, elementach urządzeń, itp.).Ładunki te wytwarzają wokół siebie pole elektrostatyczne o natężeniu tym większym, im większa jest wartość ładunku.

Pięć różnych definicji, ale wyszukajmy w nich elementy wspólne.

a) ładunki elektryczne: związane (protony) i swobodne (na powierzchni materiału)

b) ruch uporządkowany ładunków elektrycznych

Przeanalizujmy pierwszy wspólny element, czyli ładunki elektryczne, które są jedną z trzech cech cząstek elementarnych. Pozostałe dwie, to masa i objętość. Ładunek elektryczny rozprzestrzenia dookoła swojej cząstki elementarnej pole elektryczne.

Wszechświat jest zbudowany z dwóch rodzajów cząstek elementarnych: elektroujemnych elektronów i elektrododatnich elektrin.

Oddziaływania elektryczne są jedynymi oddziaływaniami we Wszechświecie.

Grawitacja to krzyżowe oddziaływania elektroujemnych i elektrodadatnich pól elektrycznych ciał kompozycyjnych.

Z powyższego wynika, że Wszechświat jest elektryczny, ale wcale nie wynika, że jest on prądowy!

Ponieważ prąd elektryczny jest uporządkowanym ruchem ładunków, to musimy wyjaśnić sobie na czym to uporządkowanie ma polegać.

Popatrzcie na dwie fotografie.

Pierwsza z nich, na której przedstawiono paradę wojskową, symbolizuje ruch uporządkowany.

Druga, na jakiej widzimy przemarsz polskiej reprezentacji podczas uroczystości otwarcia Olimpiady w Londynie, to ruch wszystkich obiektów w jednym kierunku, ale wystarczy przyjrzeć się nogom idących w kolumnie, żeby stwierdzić, iż o uporządkowaniu nie ma mowy.

A teraz popatrzcie na trzy rysunki.

Na Rys.9 pokazano jednokierunkowy ruch elektronów. One płyną w jednym kierunku, ale nie jest to ruch uporządkowany. Jeśli do tego obrazu dodać ruch elektronów odbitych od jonów metalu, to otrzymamy obraz chaotycznie poruszających się elektronów.

Na Rys.10 – ruch jonów elektrododatnich i elektroujemnych podczas elektrolizy.

I na Rys.11 – uporządkowany ruch pakietów elektrino.

Jeżeli porównamy te fotografie i rysunki z definicją prądu elektrycznego, to musimy dojść do wniosku, że tylko na Rys.11 widzimy przepływ prądu elektrycznego.

Wniosek: Ruch swobodnych elektronów w metalach pod wpływem prądu elektrycznego to bajka, którą należy odłożyć na półkę.

Ruch zjonizowanej materii nie jest prądem elektrycznym. Zjonizowana materia przenosząca ładunek ujemny jest nośnikiem prądu elektrycznego.

Reasumując: Wszechświat jest elektryczny i dlatego występują w nim zjawiska związane z przepływem prądu elektrycznego.

Zobacz galerię zdjęć:

Ruch jednokierunkowy
Ruch jednokierunkowy Ruch jednokieunkowy elektronów Ruch jonów ujemnych i dodatnich Prąd przemienny
Homo
O mnie Homo

"Buduję mosty". Przyroda moimi oczyma.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie